EXPERTS INKASSO | Prognozy dla „franka” | Skuteczna windykacja, zakup wierzytelności - Warszawa, mazowieckie
Prognozy dla „franka”

Jak wskazuje prognoza Societe Generale, Frank szwajcarski może być następną bezpieczną przystanią opuszczoną przez inwestorów.

Prognoza francuskiego banku, wskazuje że do połowy 2014 roku  frank szwajcarski może osłabnąć o 10 proc. wobec  Euro, co może znaczać, że za Euro trzeba będzie zapłacić wówczas 1,35 CHF.

– W miarę spadku ryzyka systemowego w strefie euro oraz dalszego postępu w sprawie rozwiązania problemów wypłacalności państw eurolandu,  frank szwajcarski powinien tracić swoją atrakcyjność jako alternatywna inwestycja – głosi raport Societe Generale.

Franka osłabiać będzie także przyspieszenie działań w sprawie unii bankowej, jak również poprawa perspektyw wzrostu gospodarczego w Europie. Bankowcy wskazują, że ostatnie dane o aktywności gospodarek, m.in. wzrost PMI eurolandu w lipcu do największej wartości od blisko dwóch lat, mogą sygnalizować osiągnięcie punktu zwrotnego przez strefę euro.

– Ponadto, ożywienie gospodarcze w USA i wzrost rentowności globalnie spowodują odpływ kapitału z bezpiecznych przystani na rynki o wyższej becie i wyższej rentowności aktywów – głosi raport Societe Generale.

Analitycy banku ostrzegają jednak, że jest ryzyko iż bank centralny Szwajcarii podniesie stopy procentowe w przyszłym roku aby przeciwdziałać wzrostowi cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

fot. Bloomberg