EXPERTS INKASSO | RPP obniżyła stopy procentowe | Skuteczna windykacja, zakup wierzytelności - Warszawa, mazowieckie
RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,25 proc. w skali rocznej – podała RPP w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami, bowiem wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. 21 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb., 2 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb. Zdaniem większości ankietowanych ekonomistów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb. dojdzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku.

Jest to druga obniżka stóp procentowych w tym roku. RPP obniżyła stopy także o 25 pb. na poprzednim posiedzeniu w listopadzie. Wcześniej do zmiany poziomu stóp doszło w maju tego roku – RPP podwyższyła je o 25 pb., po 10 miesiącach stabilizacji.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc.

Decyzja RPP nie miała wpływu na sytuację na giełdzie, natomiast pozytywnie wpłynęła na kurs EUR/PLN, który spadł po decyzji z 4,1230 do 4,1183 obecnie.

Jarosław Sadowski z Expandera komentuje: „Osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych mają powód do zadowolenia. Tak jak przed miesiącem, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Jeszcze szybciej od stóp NBP spada stawka WIBOR, od której bezpośrednio jest uzależnione oprocentowanie kredytów hipotecznych. Od końca sierpnia spadła ona już o 0,69 pkt. proc.

Taki spadek WIBOR-u spowoduje, że najbliższe raty będą istotnie niższe od płaconych jeszcze kilka miesięcy temu. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł zaciągniętego na 30 lat będzie to spadek raty aż o ok. 134 zł. To jednak nie koniec dobrych informacji. Dzisiejsza obniżka stóp najprawdopodobniej nie była ostatnią. Do połowy przyszłego roku stopy mogą spaść o kolejne 0,5 pkt. proc., a może nawet o 1 pkt. proc. Oznacza to, że w przyszłoroczne wakacje rata może być o 200-300 zł niższa niż latem tego roku.

Niższe stopy procentowe nie tylko obniżają raty, ale także ułatwiają uzyskanie kredytu hipotecznego. Kiedy oprocentowanie spada rośnie bowiem zdolność kredytowa. Oczywiście pojedyncza obniżka o 0,25 pkt. proc. nie powoduje drastycznych zmian na rynku kredowym. Zdolność kredytowa osoby, która wcześniej mogła uzyskać 300 000 zł rośnie w takim przypadku jedynie o niecałe 8000 zł.”

Marcin Krasoń z Open Finance dodaje: „Dzisiejszy spadek stóp o 25 pkt bazowych oznacza dalsze obniżki, gdyby WIBOR podążył tym samym torem i zmienił się w podobnym zakresie, kredytobiorcy mogą liczyć na to, że raty zmniejszą się o kolejne 2,5 proc. (ok. 16 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia). To oznacza, że łącznie od sierpnia zmiana miesięcznego obciążenia kredytobiorców wyniesie prawie 10 proc. (62 zł na zysku każde 100 tys. zł zadłużenia).”

Obniżka stóp procentowych przez RPP ma także pozytywny oddźwięk na obniżenie odsetek od zaległości podatkowych oraz od zaległości w opłacaniu składek ZUS. Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Zgodnie z ordynacją podatkową wynoszą one tyle, ile kwota wynikająca z zsumowania 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa kredytu lombardowego to jedna z podstawowych stóp NBP.

Od czwartku więc stopa kredytu lombardowego będzie wynosić 5,75 proc. To oznacza, że stopa procentowa odsetek od zaległości podatkowych zmaleje do 13,5 proc. Obecnie wynosi 14 proc.

Niższe odsetki za zwłokę zapłacą też podatnicy, którzy sami zorientują się, że zapłacili zbyt mało podatku i skorygują deklarację, uzasadniając na piśmie przyczyny korekty, a także zapłacą zaległość w całości w ciągu siedmiu dni od jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej. Od czwartku obniżona stawka odsetek za zwłokę będzie wynosić 10,13 proc., a nie – jak dotychczas – 10,5 proc.

Ostatnia obniżka stawki odsetek – w ślad za zmianą stóp procentowych NBP – miała miejsce 6 listopada. Jej skala była identyczna jak teraz, ponieważ wtedy również RPP zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc.