EXPERTS INKASSO | Krach jak sprzed lat. | Skuteczna windykacja, zakup wierzytelności - Warszawa, mazowieckie
Krach jak sprzed lat.

Jeżeli indeks S&P500 będzie piął się w górę bez dalszych bodźców ze strony Rezerwy Federalnej, amerykańskie giełdy mogą drastycznie notować spadki w drugiej połowie roku. Historia może zatoczyć koło jak miało to miejsce w roku 1987, ostrzega Marc Faber, guru inwestorów, wydawca raportu Gloom, Boom & Doom.

Zdaniem Fabera rynek będzie miał problemy ze wzrostem, chyba, że dojdzie do wdrożenia solidnego programu luzowania ilościowego QE3 – powiedział Faber w Bloomberg Television, nawiązując do trzeciej rundy zakupów aktywów przez Rezerwę Federalną.

Jeśli wskaźnik wespnie się powyżej poziomu 1422 pkt, w drugiej połowie roku możemy być świadkami katastrofy jak w 1987 r. – dodaje Faber.

Podczas sesji 23 października 1987 r. indeks Dow Jones stracił aż 23 proc., co było największym spadkiem od 1914 r. co natomiast doprowadziło do ostrej przeceny również na innych światowych giełdach. Wskaźnik S&P500 zniżkował wtedy o prawie 20 proc!

Perspektywa wzrostu cen akcji nie jest zbyt optymistyczna, biorąc pod uwagę, że większość światowych gospodarek odczuwa spowolnienie – wyjaśnia Faber.

W jego opinii trzecia runda luzowania ilościowego stanie się „koniecznością” jeśli indeks S&P500 spadnie o kolejne 100 do 150 punktów. Jeśli wskaźnik cofnie się tylko w okolice 1400 pkt, Fed będzie prawdopodobnie czekał z decyzją obserwując jak gospodarka się rozwija.

Źródło: Puls Biznesu.